ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
03.12.2024 | EVN България и BILLA България изграждат мрежа от зарядни станции за бързо зареждане на електромобили
02.12.2024 | Вайд-Бул добавя в каталога си продуктите за сградна автоматизация на Eltako
02.12.2024 | ЕСО се включи в европейски проект за разработване на иновативни кабелни технологии
02.12.2024 | KREISEL Electric и BASF обединяват сили за по-ефективни процеси за рециклиране на батерии
25.11.2024 | Електрохолд започна изграждането на национална мрежа от зарядни станции за електромобили
На пръв поглед използването на топлообменник за охлаждане на мощни електродвигатели и регулиране на температурата изглежда нерационално. При анализ на възможностите, които предлага този метод за охлаждане, обаче, не е трудно да се установи, че приложението му при опасност от прегряване е свързано с редица предимства.
Топлинният капацитет е един от основните критерии за избор на променливо- или постояннотоков ел. мотор с безстепенно регулиране на оборотите. Като най-ефективен метод за охлаждане и регулиране на температурата на тези типове двигатели се смята продухването на въздух през отворено изпълнение на корпуса на машината чрез вентилаторни перки за електродвигатели. Методът е познат под наименованието "защитена от попадане на капки принудителна вентилация" (drip-proof force vent - DPFV). Основни предимства от използването на DPFV ел. мотори са сравнително ниската цена и малките габарити на машината.
Когато спецификите на работната среда налагат използването на ел. мотор затворен тип могат да се приложат няколко различни конструктивни изпълнения в зависимост от системата за охлаждане. Едната възможност е да се избере невентилиран двигател в затворено изпълнение (totally enclosed nonvent - TENV). Други алтернативи са приложението на ел. мотор затворен тип с вентилаторно охлаждане, при който задвижването на вентилаторните перки за електродвигателя се осъществява от вала на двигателя (totally enclosed fan-cooled - TEFC) или ел. мотор в затворено изпълнение съоръжен с нагнетателен вентилатор с автономно задвижване (totally enclosed blower-cooled TEBC). Всеки от изброените двигатели се характеризира с редица недостатъци. Трябва да се има предвид, че при всички случаи невентилираният двигател е по-скъп и голямогабаритен от отворения тип ел. мотор.
Невентилираните двигатели в затворено изпълнение използват излъчената топлина за охлаждане. По тази причина този тип двигатели са най-големите като мощностен диапазон. TEFC двигателите се отличават с по-малки габарити за една и съща мощност в сравнение с невентилираните двигатели затворено изпълнение. Но поддържаният от двигателите ТЕFC диапазон на оборотите често е ограничен, тъй като обемът на охлаждащия въздух зависи от оборотите на въртене на вала на двигателя.
Посредством задвижване на охлаждащите вентилатори (вентилаторни перки за електродвигатели) с отделни двигатели с постоянна честота на въртене ограничението по отношение на скоростния обхват на ТЕFC двигателите може да се минимизира. Двигателите затворено изпълнение, охлаждани с нагнетателен вентилатор (TEBC), се отличават с най-широк скоростен обхват в сравнение с ТЕFC и TENV двигателите. Типично за тях е, че са най-малогабаритните двигатели затворен тип за една и съща номинална мощност.
В исторически аспект посочените методи за охлаждане при прегряване намират приложение при всички двигатели затворено изпълнение с изключение на най-мощните. При двигатели с номинална мощност по-висока от 750 kW изискванията по отношение на охлаждането на намотките и лагерите са много високи. В такива случаи приложението на вентилаторни перки за електродвигатели за охлаждане на двигателя при прегряване е неефективно. Сред техническите решения за охлаждане на мощни електродвигатели е използването на топлообменник. Практиката да се използва топлообменна система за охлаждане на големи постоянно- и променливотокови електродвигатели е дългогодишна. Технологията се прилага и при двигатели с мощност по-малка от 750 kW.
При избора на електродвигател трябва да се вземе предвид обстоятелството, че един двигател затворено изпълнение, охлаждан с нагнетателен вентилатор, осигурява наполовина по-малка изходна мощност спрямо двигател отворен тип при еквивалентни габарити на корпуса. Чрез използването на топлообменник за регулиране на температурата при прегряване това съотношение би могло значително да се промени. Въздушното охлаждане (въздух-въздух) осигурява около 70%, а водното (въздух-вода) до 100% от номиналната мощност на DPFV двигател. Дори и при използването на топлообменник за регулиране на температурата при прегряване, габаритите на един ел. мотор отворено изпълнение с вентилаторни перки за електродвигатели остават значително по-малки от тези на затворен тип двигател, охлаждан с нагнетателен вентилатор, при еквивалентна номинална мощност. Като напречно сечение, двигателите охлаждани с топлообменници за регулиране на температурата са приблизително с 33% по-малки от двигателите затворен тип за една и съща номинална мощност.
Използването на топлообменник за охлаждане на електродвигатели при прегряване е свързано с редица предимства. Методът се характеризира с висока ефективност. Приложим е при двигатели затворено изпълнение. Поддържа необходимата номинална мощност при сравнително по-лек и компактен корпус. Сред отличителните специфики на метода е постигането на по-нисък инерционен момент на ротора на електродвигателя.
По принцип DPFV двигателите се характеризират с най-компактен корпус за определена мощност. Оборудването на един DPFV ел. мотор с топлообменник за регулиране на температурата при прегряване позволява използването на машината в приложения изискващи затворен корпус. DPFV двигателите с топлообменник регулиране на температурата са сериозна алтернатива на по-скъпите модели.
Принципът на работа на охладителните системи с топлообменник за регулиране на температурата при прегряване е сравнително елементарен. Например, при един DPFV ел. мотор, отличаващ се с малки габарити и висок мощностен диапазон, топлообменникът се инсталира върху най-високата част на двигателя. Рециркулираният от двигателя въздух се охлажда, преминавайки през топлообменника за регулиране на температурата. Използват се два основни вида охлаждане:
При първия вид вентилатор с автономно задвижване се монтира върху топлообменника. Вентилаторът изтегля атмосферен въздух през филтър, поставен на дъното на топлообменника. След филтъра въздушната струя преминава напречно на охлаждащите тръби. Рециркулираният от двигателя въздух се движи в охлаждащите тръби. Вследствие на топлообмена между двата въздушни потока се постига охлаждане на машината.
Алтернатива на описаният метод е въздушно-водното охлаждане за регулиране на температурата чрез вентилаторни перки за електродвигатели. При него рециркулираният от двигателя въздух преминава край охлаждащите тръби, в които за разлика от първият метод, протича вода.
След вземането на решение да се използва двигател с топлообменник за регулиране на температурата при прегряване е необходимо да се определи кой от описаните видове охлаждане е по-подходящ за конкретното приложение. Въздушно-водното охлаждане се характеризира с 30% по-висока ефективност в сравнение с въздушното. В допълнение затвореният тип ел. мотор с топлообменник, използващ въздушно-водно охлаждане за регулиране на температурата се отличава също с малки габарити и сравнително ниска цена.
Основният недостатък на въздушно-водното охлаждане за регулиране на температурата се изразява в необходимостта от наличие на водоснабдителна система. В оптималния случай водоснабдителната система, която се използва в някои технологични стъпала на производствения процес в завода, може да захранва и топлообменника. В случаите, при които няма изградена водоснабдителна система, за охлаждане на водата, циркулираща в топлообменника, може да се използва специална охладителна уредба. За приложения, при които снабдяването на охладителната система с вода е трудно, се препоръчва използването на затворен тип двигател с топлообменник, използващ въздушно охлаждане за регулиране на температурата.
Основното предимство на въздушното охлаждане се състои в отсъствието на специални изисквания по отношение снабдяването на топлообменника с работен флуид. Недостатък на въздушното охлаждане е необходимостта от периодично почистване и смяна на филтъра, с който е оборудвана уредбата, с цел предотвратяване на запушването му.
Топлообменниците се оразмеряват в зависимост от изискванията на приложението и спецификацията на двигателя. Конкретният модел топлообменник, който може да изпълни поставените изисквания за регулиране на температурата при прегряване се определя от производителя на двигателя, за който е предназначен.
Използването на топлообменник за регулиране на температурата е икономически и технически оправдано в редица приложения и най-вече при работа на двигателите в тежки експлоатационни условия. За приложения с висока степен на замърсяване, поставящи специални изисквания към използваните двигатели, като например в металургията, целулозно-хартиената промишленост, минната индустрия и др. променливо- или постояннотоков ел. мотор с топлообменник е решение, осигуряващо висока номинална мощност, малки габарити при относително ниска цена.
Ключови думи: електродвигатели топлообменници охлаждане
Област: Електроапаратура
Rittal обяви мегаватово охлаждане за центрове за данни с изкуствен интелект
Rittal пуска ново поколение вентилаторно-филтърни устройства с функция за аварийно охлаждане
ABB става първата компания в света, която предлага електродвигатели за взривоопасни среди с IE5
Lovato Electric представи ново поколение компактни софтстартери
Почина изтъкнатият български изобретател проф. Енчо Попов
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ ЕЛЕКТРОАПАРАТУРАТА на специализирания портал Electrical-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
25.11.2024 | Lapp разширява и оптимизира портфолиото си от конектори
25.11.2024 | Най-големите производители на батерии за електромобили в света работят с GBA за по-голяма прозрачност в сектора
11.11.2024 | Lapp обяви пускането на пазара на първите си отдалечени I/O устройства
11.11.2024 | BaaS и смяната на батериите набират популярност като алтернатива на традиционните зарядни станции
04.11.2024 | Китайски производител на батерии за електромобили спира два проекта за заводи в Германия
25.11.2024 | Lapp разширява и оптимизира портфолиото си от конектори
25.11.2024 | Най-големите производители на батерии за електромобили в света работят с GBA за по-голяма прозрачност в сектора
11.11.2024 | Lapp обяви пускането на пазара на първите си отдалечени I/O устройства
11.11.2024 | BaaS и смяната на батериите набират популярност като алтернатива на традиционните зарядни станции
04.11.2024 | Китайски производител на батерии за електромобили спира два проекта за заводи в Германия
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.