ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
Натриево-йонните батерии имат огромен потенциал да помогнат на Европа да осъществи амбициозните си зелени цели на фона на увеличаващите се трудности при осигуряването на литий за литиево-йонни батерии, смятат анализаторите от европейския мозъчен тръст GLOBSEC.
Натриево-йонните батерии предлагат няколко преимущества пред литиево-йонните си конкуренти – далеч по-голямото изобилие на натрий, по-ниските разходи и редуцираните рискове за безопасността са само някои от тях. Натрият не само че го има хиляди пъти повече от лития, но и натриево-йонните батерии се очаква да се произвеждат за една трета от разходите, необходими за производството на средностатистическа литиево-йонна батерия. Освен това Европа в момента може сама да задоволи търсенето си на натрий, нареждайки се сред трите най-големи производствени региона в света.
Освен това натрият има потенциал да се добива и преработва по по-устойчив и етичен начин от лития. Обикновено литият се добива по начини, които оказват голямо въздействие върху хората и животните, което води до обезлесяване, деградация на почвата и замърсяване и изчерпване на водата. Също така литиево-йонните батерии използват критично важни суровини като кобалт и мед – два минерала, които се асоциират със сериозни случаи на злоупотреба с детски труд и значителни екологични щети по време на добива им, посочват от GLOBSEC.
Натриево-йонните батерии не само изключват необходимостта от използване на критично важни суровини като мед и кобалт, но и натрият може да се добива с методи, които пестят време, пари и не вредят на природата.
Литивео-йонните батерии имат огромен капацитет за съхранение в малки пространства, което е добре при производството на по-леки смартфони и по-бързи електромобили с по-дълъг пробег. Натриево-йонните батерии пък могат да съхраняват големи количества енергия на по-ниска цена, което е добра новина за домакинствата и продукти, които разчитат в по-малка степен на теглото и скоростта за своята атрактивност. Според неназовани експерти, цитирани от GLOBSEC, натриево-йонните батерии може да започнат да конкурират литиевите на пазара на електромобили с малък пробег.
Секторът на натриево-йонните батерии обаче все още трябва да преодолее някои предизвикателства, за да може технологията да достигне пълния си потенциал в Европа и отвъд. За момента тези предизвикателства включват недостиг на интегрирани системи за рециклиране на натриево-йонните батерии, инфраструктура за производството им в Европа, достъп до пазара в сектор, който е силно доминиран от литиевата индустрия, и достъп до финансиране за първоначални проучвания, развитие и мащабиране. Голямо предизвикателство е и фактът, че Азия и по-специално Китай е далеч напред пред Европа не само в добива на натрий, но и когато става дума за изследователска и развойна дейност в сферата на натриево-йонните батерии.
Въпреки тези предизвикателства натриевата индустрия се очаква да отбележи значителен ръст. Технологиите за натриево-йонни батерии напредват, а се постига и сериозен прогрес в справянето с предизвикателствата в световен мащаб.
Няколко скорошни европейски инициативи в сферата на натриево-йонните батерии правят опит да се възползват от потенциала на технологията. Сред тях са финансираният от Европейския съюз проект SIMBA и трансевропейският проект NAIMA. Стратегическата програма за изследователска дейност и иновации за 2024 г. на Batt4EU също е елемент от пъзела на усилията на Европа да влезе в играта, определяйки няколко алтернативи при батериите и посочвайки натрия като обещаващ елемент за устойчивия европейски растеж.
С по-сериозни инвестиции в изследователски, развоен и производствен капацитет, необходим за натриево-йонните батерии, ЕС може да се позиционира като глобален хъб за устойчиви батерийни технологии, създавайки работни места, стимулирайки икономически растеж и засилвайки позицията си на лидер в зеления преход. С други думи, производството на натриево-йонни батерии може да се превърне в обещаващ стимул в постигането на зелените амбиции на ЕС, като се има предвид растящата нужда на Съюза от устойчиви и надеждни доставки на възобновяема енергия, което обаче ще изисква обмислени и целенасочени инвестиции, смятат от GLOBSEC.
Законът за суровините от критично важно значение (CRMA) на ЕС осигурява пътна карта за постигане на по-висока степен на сигурност, независимост и устойчивост, като се фокусира върху местното производство, преработка и рециклиране на материали, като лития. Увеличаването на надеждния достъп до литий за момента се приема за ключов елемент на пъзела на устойчивостта, но CRMA не отчита адекватно социалните и екологични недостатъци на повишената зависимост от лития. Същевременно съществуващи инициативи и стратегии като тази на Batt4EU подчертават големия потенциал на натриево-йонната технология в бъдещите батерийни приключения на ЕС. Съюзът все още няма конкретна стратегия за натрия. А наред с литиевите амбиции, Европа ще има полза от една по-детайлна, включваща конкретни действия стратегия за натрия, за да се ориентира в устойчивия преход в цялата му сложност и да достигне пълния си потенциал като глобален зелен лидер, коментират от GLOBSEC. Според мозъчния тръст подобна стратегия на първо време трябва да гарантира:
Натриево-йонните батерии имат потенциала да се превърнат в движеща сила на зеления преход на ЕС, предлагайки една по-устойчива, етична и безопасна алтернатива на литиево-йонните батерии. Възползвайки се от този потенциал, ЕС може не само да намали зависимостта си от критично важни суровини като цяло, но и да се позиционира като глобален лидер в развитието и внедряването на съвременни енергийни решения, смятат от GLOBSEC.
Ключови думи: GLOBSEC батерии ЕС Batt4EU
Област: Електроапаратура
Northvolt съкращава 20% от служителите си по света
Община Бургас стартира разполагането на зарядни станции за бързо зареждане на електромобили на своя територия
Електроразпределение Север търси доставчик на електронни електромери
Инженери от MIT изобретиха батерии с размер на прашинки пясък за захранване на миниатюрни роботи
Естонски производител на батерии инвестира 600 млн. евро в нова производствена база във Франция
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ ЕЛЕКТРОАПАРАТУРАТА на специализирания портал Electrical-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.