ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
25.04.2025 | Schneider Electric пуска устойчивото мобилно захранване Schneider OffGrid на европейския пазар
14.04.2025 | Монтират първата зарядна станция за електрически влакове в Балтийския регион
14.04.2025 | "Електроиндустрия 2025" очерта проблемите и възможностите в кръговата икономика, дигитализацията и киберсигурността
07.04.2025 | Световният пазар на AC зарядни станции расте с близо 30% на година
Натриево-йонните батерии имат огромен потенциал да помогнат на Европа да осъществи амбициозните си зелени цели на фона на увеличаващите се трудности при осигуряването на литий за литиево-йонни батерии, смятат анализаторите от европейския мозъчен тръст GLOBSEC.
Натриево-йонните батерии предлагат няколко преимущества пред литиево-йонните си конкуренти – далеч по-голямото изобилие на натрий, по-ниските разходи и редуцираните рискове за безопасността са само някои от тях. Натрият не само че го има хиляди пъти повече от лития, но и натриево-йонните батерии се очаква да се произвеждат за една трета от разходите, необходими за производството на средностатистическа литиево-йонна батерия. Освен това Европа в момента може сама да задоволи търсенето си на натрий, нареждайки се сред трите най-големи производствени региона в света.
Освен това натрият има потенциал да се добива и преработва по по-устойчив и етичен начин от лития. Обикновено литият се добива по начини, които оказват голямо въздействие върху хората и животните, което води до обезлесяване, деградация на почвата и замърсяване и изчерпване на водата. Също така литиево-йонните батерии използват критично важни суровини като кобалт и мед – два минерала, които се асоциират със сериозни случаи на злоупотреба с детски труд и значителни екологични щети по време на добива им, посочват от GLOBSEC.
Натриево-йонните батерии не само изключват необходимостта от използване на критично важни суровини като мед и кобалт, но и натрият може да се добива с методи, които пестят време, пари и не вредят на природата.
Литивео-йонните батерии имат огромен капацитет за съхранение в малки пространства, което е добре при производството на по-леки смартфони и по-бързи електромобили с по-дълъг пробег. Натриево-йонните батерии пък могат да съхраняват големи количества енергия на по-ниска цена, което е добра новина за домакинствата и продукти, които разчитат в по-малка степен на теглото и скоростта за своята атрактивност. Според неназовани експерти, цитирани от GLOBSEC, натриево-йонните батерии може да започнат да конкурират литиевите на пазара на електромобили с малък пробег.
Секторът на натриево-йонните батерии обаче все още трябва да преодолее някои предизвикателства, за да може технологията да достигне пълния си потенциал в Европа и отвъд. За момента тези предизвикателства включват недостиг на интегрирани системи за рециклиране на натриево-йонните батерии, инфраструктура за производството им в Европа, достъп до пазара в сектор, който е силно доминиран от литиевата индустрия, и достъп до финансиране за първоначални проучвания, развитие и мащабиране. Голямо предизвикателство е и фактът, че Азия и по-специално Китай е далеч напред пред Европа не само в добива на натрий, но и когато става дума за изследователска и развойна дейност в сферата на натриево-йонните батерии.
Въпреки тези предизвикателства натриевата индустрия се очаква да отбележи значителен ръст. Технологиите за натриево-йонни батерии напредват, а се постига и сериозен прогрес в справянето с предизвикателствата в световен мащаб.
Няколко скорошни европейски инициативи в сферата на натриево-йонните батерии правят опит да се възползват от потенциала на технологията. Сред тях са финансираният от Европейския съюз проект SIMBA и трансевропейският проект NAIMA. Стратегическата програма за изследователска дейност и иновации за 2024 г. на Batt4EU също е елемент от пъзела на усилията на Европа да влезе в играта, определяйки няколко алтернативи при батериите и посочвайки натрия като обещаващ елемент за устойчивия европейски растеж.
С по-сериозни инвестиции в изследователски, развоен и производствен капацитет, необходим за натриево-йонните батерии, ЕС може да се позиционира като глобален хъб за устойчиви батерийни технологии, създавайки работни места, стимулирайки икономически растеж и засилвайки позицията си на лидер в зеления преход. С други думи, производството на натриево-йонни батерии може да се превърне в обещаващ стимул в постигането на зелените амбиции на ЕС, като се има предвид растящата нужда на Съюза от устойчиви и надеждни доставки на възобновяема енергия, което обаче ще изисква обмислени и целенасочени инвестиции, смятат от GLOBSEC.
Законът за суровините от критично важно значение (CRMA) на ЕС осигурява пътна карта за постигане на по-висока степен на сигурност, независимост и устойчивост, като се фокусира върху местното производство, преработка и рециклиране на материали, като лития. Увеличаването на надеждния достъп до литий за момента се приема за ключов елемент на пъзела на устойчивостта, но CRMA не отчита адекватно социалните и екологични недостатъци на повишената зависимост от лития. Същевременно съществуващи инициативи и стратегии като тази на Batt4EU подчертават големия потенциал на натриево-йонната технология в бъдещите батерийни приключения на ЕС. Съюзът все още няма конкретна стратегия за натрия. А наред с литиевите амбиции, Европа ще има полза от една по-детайлна, включваща конкретни действия стратегия за натрия, за да се ориентира в устойчивия преход в цялата му сложност и да достигне пълния си потенциал като глобален зелен лидер, коментират от GLOBSEC. Според мозъчния тръст подобна стратегия на първо време трябва да гарантира:
Натриево-йонните батерии имат потенциала да се превърнат в движеща сила на зеления преход на ЕС, предлагайки една по-устойчива, етична и безопасна алтернатива на литиево-йонните батерии. Възползвайки се от този потенциал, ЕС може не само да намали зависимостта си от критично важни суровини като цяло, но и да се позиционира като глобален лидер в развитието и внедряването на съвременни енергийни решения, смятат от GLOBSEC.
Ключови думи: GLOBSEC батерии ЕС Batt4EU
Област: Електроапаратура
Строят завод за материали за литиево-йонни батерии за 800 млн. евро във Финландия
Ще могат ли нови "летящи батерии" да помогнат на микророботите да полетят
Northvolt започва процедура по обявяване на несъстоятелност в Швеция
Производството на батерии за електромобили навлиза в нова фаза
Как с помощта на компютърната томография може да се удължи животът на батериите за електромобили
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ ЕЛЕКТРОАПАРАТУРАТА на специализирания портал Electrical-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
24.03.2025 | Ще могат ли нови "летящи батерии" да помогнат на микророботите да полетят
24.02.2025 | Как с помощта на компютърната томография може да се удължи животът на батериите за електромобили
02.09.2024 | Инженери от MIT изобретиха батерии с размер на прашинки пясък за захранване на миниатюрни роботи
05.06.2024 | Нови технологични решения за зареждане на електромобили тестват в Барселона
25.03.2024 | Британско дизайнерско студио превръща уличните лампи в зарядни станции за електромобили
24.03.2025 | Ще могат ли нови "летящи батерии" да помогнат на микророботите да полетят
24.02.2025 | Как с помощта на компютърната томография може да се удължи животът на батериите за електромобили
02.09.2024 | Инженери от MIT изобретиха батерии с размер на прашинки пясък за захранване на миниатюрни роботи
05.06.2024 | Нови технологични решения за зареждане на електромобили тестват в Барселона
25.03.2024 | Британско дизайнерско студио превръща уличните лампи в зарядни станции за електромобили
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.