ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
Международната агенция за енергетика (IEA) наскоро публикува доклад за актуалните тенденции в развитието на производството на батерии по света. Според него световният пазар на батерии се развива много бързо в резултат на рязкото увеличаване на търсенето и понижаването на цените. През 2024 г. продажбите на електромобили скочиха с 25% до 17 млн. броя и годишното търсене на батерии надхвърли рекордните 1 TWh. В същото време, средната цена на една батерия за електромобил падна под 100 щатски долара за kWh, което традиционно се смята за ключов праг за съревноваване по отношение на цената с конвенционалните модели автомобили.
По-евтините минерали за батерии също са важен фактор. Цените на лития, по-специално, паднаха с над 85% спрямо пика от 2022 г. Въпреки това, бързият напредък в индустрията на батериите сам по себе си също допринася за понижаването на цените. След години на инвестиции, световното производство на батерии достигна 3 TWh през 2024 г. и в следващите пет години може да се очаква утрояване на производствения капацитет, ако се реализират всички обявени проекти.
Тези тенденции свидетелстват, че батерийната индустрия навлиза в нова фаза от своето развитие. Докато преди пазарите бяха регионализирани и малки, те вече са глобални и много големи, а различните технологични подходи отстъпват място на стандартизацията. Гледайки напред, мащабните икономики, партньорствата във веригата за доставки, производствената ефективност и способността гладко да се прокарват иновации ще бъдат от ключово значение за успешното конкуриране на пазара. Това вероятно ще доведе до по-голяма консолидация в сектора, който същевременно ще бъде повлиян от правителствените усилия за географска диверсификация на доставчиците.
Днес Китай произвежда над три четвърти от батериите, продадени в световен мащаб, и през 2024 г. средните цени паднаха по-бързо там, отколкото на всяко друго място по света, като понижението бе 30%. Батериите в Китай са по-евтини отколкото в Европа и Северна Америка съответно с над 30% и 20%. Понижаващите се цени на батериите в последните години са основна причина много електромобили в Китай да са по-евтини от конвенционалните си алтернативи.
Ценовото преимущество на китайските производители може да се обясни с четири основни фактора:
Въпреки това понижението на цените може да се забави в близко бъдеще. В резултат на тежката конкуренция и свиването на маржовете броят на компаниите, произвеждащи батерии в Китай, също може да намалее и отделни производители да придобият по-голямо влияние и ценова сила. Дори и това да се случи, Китай се очаква да остане най-големият производител на батерии в средносрочен план.
На други места по света конкурентното предимство на китайската батерийна и електромобилна индустрия е голямо предизвикателство. Много производители на батерии в Европа отлагат или се отказват от плановете си за разрастване заради несигурността относно бъдещата рентабилност. Производствените разходи в региона са с около 50% по-високи от тези в Китай, снабдителните вериги са все още сравнително слаби, а и все още има недостиг на специализирана работна ръка. Фалитът на Northvolt – най-голямата европейска инвестиция в местно производство на батерии, е свидетелство колко трудно е конкурирането с азиатските производители, като по-малките производители се мъчат да разгърнат производството и да реализират достатъчна продукция.
Въпреки предизвикателствата, има начини да се изгради една по-конкурентна батерийна индустрия в Европа. Всичко започва с гарантирането на силно местно търсене, което да даде на производителите време да усъвършенстват производствените процеси и да развият силни регионални екосистеми. На този фронт ясната политика, която вещае продължителен ръст на търсенето и намалява инвестиционните рискове, е от ключово значение.
Усилията да се произведат по-евтини LFP батерии в региона започват да се разрастват. През последните две години корейските производители – традиционно най-големите производители на батерии в Европа, загубиха близо една четвърт от пазарния си дял в Европейския съюз, като той спадна от близо 80% през 2022 г. на 60% през 2024 г. отчасти заради по-големия успех на LFP батериите, произведени в Китай. Въпреки това, някои корейски компании започнаха да инвестират в производството на LFP батерии в Европа с цел по-успешно да се конкурират с китайските производители.
Междувременно, китайските производители на батерии е вероятно да продължат да увеличават присъствието си в Европа, включително чрез партньорства. Проекти като съвместното предприятие между Stellantis и CATL, може да ускорят навлизането на LFP батериите в региона, да подобрят батерийната екосистема в Европа и потенциално да намалят разликата в разходите спрямо Китай.
Въпреки настоящата доминация на Китай на пазара, производството на батерии се разраства бързо и в други части на света.
Корея и Япония вече са големи играчи в глобалната индустрия на батериите и са дом на ключови производители и специализирани доставчици със силно присъствие при NMC батериите. И двете държави имат ограничено местно производство на батерии, но имат установени производители със значителни инвестиции в чужбина. Корейските компании водят по отношение на производствения капацитет в чужбина с близо 400 GWh, далеч пред Япония с нейните 60 GWh и Китай с 30 GWh. Корейските производители задоволяват над една пета от глобалното търсенe на батерии за електромобили през 2024 г., докато японските производители покриват близо 7%. На фона на растящите им инвестиции на големите автомобилни пазари ключовият въпрос е до каква степен ще приемат по-евтините LFP модели. Тези производители правят и сериозни иновации и са сред онези, които се съревновават в разработването на нови технологии като батерии с твърд електролит.
В САЩ производството на батерии се удвои от 2022 г. насам след въвеждането на данъчни кредити за производителите, достигайки 200 GWh през 2024 г. Близо 700 GWh допълнителен производствен капацитет е в процес на изграждане. Около 40% от съществуващите мощности се управляват или развиват от утвърдени производители на батерии в близко сътрудничество с автомобилостроители. Развитието на местно производство за компоненти за батерии напредва по-бавно и по-голямата част от търсенето на аноди и катоди се задоволява с внос. Търсенето на батерии за стационарни приложения се увеличава с над 60% годишно през последните две години, откривайки пазар отвъд електромобилите, макар и с по-малък обем.
Междувременно Югоизточна Азия и Мароко се открояват като потенциални производствени хъбове за батерии и компоненти за тях. Югоизточна Азия привлече значителни китайски инвестиции, които биха могли да ускорят технологичния и иновационния трансфер. В Индонезия, където се добива половината от никела, първите съоръжения за производство на батерии за електромобили и графитени аноди бяха пуснати в експлоатация през 2024 г. Междувременно, Мароко има най-големите залежи на фосфат – минерал, които е изключително важен за LFP батериите, изградено автомобилостроене и споразумения за свободна търговия с ЕС и САЩ. Тези фактори допринасят за обявените инвестиции в размер на над 15 млрд. щатски долара в производство на батерии и компоненти през 2022 г.
Въпреки бързото понижение на цените на батериите и продължаващите иновации, степента на концентрация в снабдителните вериги са повод за притеснение за някои правителства през последните години. Въпреки това, диверсификацията на производството на батерии и снабдителните вериги е голямо начинание и може да изисква компромиси. Всяка държава, която иска да увеличи производството, се нуждае от време и инвестиции, за да насърчи местното производство, да изгради експертиза и да намали разликата в производствените разходи спрямо Китай. Подобни усилия изискват значително и постоянно търсене на батерии и продажбите на електромобили, които в момента съставляват 85% от пазара на батерии, са единственият стимул, който може да генерира достатъчни обеми.
Стратегически реализираната автоматизация, дигитализация и иновация също играе важна роля за постигането на достатъчен обем на продукцията, за да се конкурира с китайското производство и да улесни диверсификацията на доставките. Междувременно, сътрудничеството с утвърдени производители на батерии чрез съвместни предприятия или технологични лицензи може да намали времето и инвестициите, необходими за местно производство на батерии и снабдителни вериги.
Друг важен лост е международното сътрудничество. Много отделни пазари може да не са достатъчно големи, за да оправдаят необходимостта от инвестиции в производството на батерии и компоненти за тях, и затова може да се наложи тясно сътрудничество с други производители на електромобили и батерии, както и коопериране с богати на ресурси държави, като например тези в Южна Америка и Африка, Австралия, Индонезия.
Ключови думи: IEA батерии електромобили
Област: Електроапаратура
Northvolt започва процедура по обявяване на несъстоятелност в Швеция
Как с помощта на компютърната томография може да се удължи животът на батериите за електромобили
Светът ще разполага със съоръжения за рециклиране на 11 млн. тона литиево-йонни батерии до 2029 г.
Световният пазар на зарядни кабели за електромобили расте с над 40% на година
Кои са ключовите тенденции на пазара на системи за бързо зареждане на електромобили
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ ЕЛЕКТРОАПАРАТУРАТА на специализирания портал Electrical-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
14.03.2025 | Започна регистрацията за участие в "Електроиндустрия 2025"
13.03.2025 | Northvolt започва процедура по обявяване на несъстоятелност в Швеция
12.03.2025 | АББ представя решения за сградна автоматизация, умен дом и енергийна ефективност на Green Enregy 2025
24.02.2025 | ОБО Беттерманн предоставя информация за екологичния отпечатък за над 5700 от своите продукти
24.02.2025 | Как с помощта на компютърната томография може да се удължи животът на батериите за електромобили
14.03.2025 | Започна регистрацията за участие в "Електроиндустрия 2025"
13.03.2025 | Northvolt започва процедура по обявяване на несъстоятелност в Швеция
12.03.2025 | АББ представя решения за сградна автоматизация, умен дом и енергийна ефективност на Green Enregy 2025
24.02.2025 | ОБО Беттерманн предоставя информация за екологичния отпечатък за над 5700 от своите продукти
24.02.2025 | Как с помощта на компютърната томография може да се удължи животът на батериите за електромобили
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.