Electrical Bulgaria  
Ритал
Ритал

Пожаробезопасност на електроинсталации в аварийни изходи

11.12.2012   |   Начало»Експертно
Редактор
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова Редактор
Пепа Петрунова

Съгласно съвременните строителни норми в новостроящите се сгради се предвиждат аварийни и евакуационни пътища. Те трябва да гарантират безопасната евакуация на обитателите на сградата и да осигуряват достъп на пожарникарите при гасене на пожара.

По правило в областта на аварийните и евакуационни изходи електроинсталацията не трябва да представлява допълнителен пожарен товар. За целта при изграждането й се взимат съответните мерки – инсталацията се скрива под мазилката, полага се в противопожарни канали или над окачени противопожарни тавани, използват се негорими материали и проводници с по-добри показатели в случай на пожар.

По изключение необходимите за функционирането на аварийните и евакуационни пътища кабели и проводници могат да бъдат положени открито. Причина за това е фактът, че например в коридор, изграден от горими материали, наличието на къс проводник, захранващ осветително тяло, няма да повиши риска от пожар. Недопустимо е обаче, откритото полагане в коридора на масивен кабелен сноп за захранването на други участъци от сградата. В такъв случай трябва да се инсталират одобрени пожарозащитни системи.

Инсталации над окачен таван
В случай че в коридорите се полага захранването на цялата техника на сградата, нерядко се използват окачени противопожарни тавани. Системите, тествани отгоре и отдолу за пожарни товари, екранират пространството между същинския и окачения таван. Дори и при възникване на пожар в инсталирания там кабел, аварийните и евакуационни пътища могат да се използват. Задължително е окаченият противопожарен таван да не е подложен на допълнително механично натоварване – от изпаднали кабели или части от кабелоносещата система. Наред с това противопожарният таван предпазва горимите инсталации от огън отдолу и предотвратява разпространението на пожара по протежение на коридора.

Обшивка с негорими материали
Допълнителна възможност за ограничаване на пожарните товари е обшивката на инсталациите, напр. всички кабелоносещи системи със специални плочи от негорими материали. Този начин на монтаж се налага често в съществуващите по-стари сгради. Самите плочи не бива да са подложени на механично натоварване.

Полагане на кабели в противопожарни канали
В случай на запалване на кабели, противопожарните канали предотвратяват попадането на гъст, черен дим в аварийните и евакуационни пътища. Те се монтират лесно и се предлагат в различни изпълнения: във вид на метален канал с обшивка от калциум-силикатни плочи или минерална вата, предварително изготвен канал от лек бетон или във вид на канали от минерал-фазерни плочи с допълнително нанесено покритие. Оразмеряването на противопожарните канали зависи от необходимата геометрия и от необходимия клас на пожароустойчивост.

Бандажиране на кабелоносещи системи
Като последна възможност за защита на евакуационния път може да се приложи варианта наличните кабелоносещи системи да бъдат с бандажи от тъкан с нанесено специално покритие. По този начин огънят по кабелите се ограничава в дадения участък и се предотвратява по-нанатъшното му разпространение. Към тази мярка се прибягва когато поради конкретните особености на обекта или поради липса на достатъчно място не е възможно да се монтира окачен таван, класифициран в съответствие с правилата за противопожарна защита, или да се извърши обшивка с плочи, или да се монтира противопожарен канал.

Тестове за противопожарни канали
Противопожарните канали се тестват от независим орган за изпитване на материали според DIN 4102 Част 11. В рамките на изпитанието електрическите проводници в канала се запалват, при което от канала не трябва да излиза нито пламък, нито дим. По този начин се доказва фактически безопасната и сигурна защита на аварийните и евакуационните пътища в случай на пожар в кабелите.
В момента се разработва европейски стандарт по противопожарни канали. Стандартът различава монтираните на място канали от плочи от специален материал и предварително конфекционираните канали.

Изисквания към системите окачени тавани
За да се преценят по смисъла на инструкциите практическите решения за полагане на електрическата инсталация над противопожарните окачени тавани, се извършват изпитания за пожар според DIN 4102 Част 12 и Част 4. На тестове се подлагат кабелоносещите системи за монтаж на стена и таван, скоби за кабелни снопове за монтаж на стена и таван и кабелните скоби от метал за монтаж на таван. При изпитването за огнеустойчивост се проверяват механичното натоварване, стабилността на кабелоносещата система и податливостта й на деформация.

По материали на ОБО Беттерманн

     
Източник: ОБО Беттерманн

Ключови думи: ОБО Беттерманн   пожаробезопасност   електроинсталации   аварийни изходи  

Област: Експертно  

ВиВ Изоматик
Подобни статии
Ехнатон
Форум 2024
Light+Building 2024
ОБО

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ ЕЛЕКТРОАПАРАТУРАТА на специализирания портал Electrical-Bulgaria.com.  БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Вайд Бул
е-книги Електромобилност 2024
Последно от Експертно

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНА ПУБЛИКАЦИЯБизнесВидео на седмицатаПродуктови офертиСъбитиятаТехнологииПроектиПредстоящоРеализацииОбяви за работаКариериОбществени поръчки/Търгове
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...