ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
30.09.2024 | Northvolt съкращава 20% от служителите си по света
25.09.2024 | Община Бургас стартира разполагането на зарядни станции за бързо зареждане на електромобили на своя територия
16.09.2024 | Могат ли натриево-йонните батерии ефективно да се конкурират с литиево-йонните
13.09.2024 | Закриват завода за кабелни комплекти в Мездра
В контекста на растящото търсене на изчислителна мощ в центровете за данни за поддръжка на приложения с изкуствен интелект Rittal обяви ново решение за охлаждане с мощност над 1 MW, навлизайки в нова област на охлаждането на ИТ инфраструктура както по отношение на класа на производителност, така и по отношение на технологиите.
Възможностите, които предлага изкуственият интелект, изглеждат огромни. През юни 2023 г. McKinsey прогнозира, че повишената производителност, постижима с помощта на генеративен изкуствен интелект (GenAI), може да добави между 2,6 и 4,4 трилиона щатски долара годишно към световната икономика. "Ако дори малка част от това може да се реализира, IT инфраструктурата ще трябва да се развива възможно най-бързо и да бъде технологично преосмислена в ключови области", коментира Филип Гут, главен технически директор в Rittal.
Широкото навлизане на приложенията с изкуствен интелект в бъдещите центрове за данни, наред с вече широкоразпространените високопроизводителни изчисления, бързо ще доведе до изчерпване на възможностите на сега наличното конвенционално въздушно охлаждане. Новите свръхбързи графични процесори генерират толкова много топлина, че производителите ги проектират за използване с мощно директно течно охлаждане.
В тясно сътрудничество с няколко компании, специализирани в сферата на хиперскейл центровете за данни, Rittal разработи своето ново модулно решение за охлаждане, което осигурява капацитет на охлаждане от над 1 MW с директно водно охлаждане, като по този начин се постига необходимата плътност на мощността. "Високото ниво на стандартизация и мащабируемост чрез модулен дизайн и глобална наличност е необходимо, за да се даде възможност за бързо разширяване на инфраструктурата от техническа, икономическа и организационна гледна точка", посочи Гут.
Rittal използва разпределители на охлаждащата течност за еднофазно директно течно охлаждане с вода, проектирани за лесно обслужване.
Решението се възползва от модулна концепция и предимствата на дизайна на Open Rack V3, разработен в рамките на проекта Open Compute Project (OCP). Следвайки примера на захранването, сървърът в шкафа се свързва с централните входове и изходи на водния кръг чрез стандартизирани връзки. Функционалните блокове, като централния контролен блок и няколко блока за пренос на охлаждаща течност (CCU) – в зависимост от изискванията за производителност – са напълно модулни и могат лесно да се вмъкнат в шкафа. Те гарантират висока наличност чрез n+1 резервирана конструкция. Мониторингът на течовете започва на ниво компонент. Тази концепция предлага голямо предимство по отношение на обслужването, тъй като компоненти като контролери, сензори или помпени агрегати на вътрешноредовото решение, могат да се поддържат по време на работа и лесно да се заменят чрез "гореща подмяна", отбелязват от Ритал. Захранването се осъществява чрез стандартизираната шина за постоянен ток в шкафа.
"Възможностите за комбиниране на модулите на платформата са проектирани за висока степен на гъвкавост. Те допълват гамата от системи на Rittal като допълнителни градивни елементи с координирани модули за всички стълбове на центъра за данни OT, като например шкафове, охлаждане, захранване, мониторинг и сигурност", посочи Ларс Платцхоф, ръководител на подразделението за решения за охлаждане на Rittal.
Решенията за охлаждане на базата на течност в течност се използват при обединени в редици шкафове с мощност над 1 MW, до 100 kW в един 19“ шкаф. Те също така са идеални за намаляване на въглеродния отпечатък чрез оползотворяване на топлината, посочват от компанията и допълват, че Rittal използва своя опит, за да подпомогне планирането на центровете за данни по такъв начин, че топлината да се транспортира ефективно от колектора в стелажа за по-нататъшно използване, например в топлофикационните мрежи.
За центрове за данни без водна връзка се предлагат и варианти "течност-въздух", които отделят топлината във въздуха на центъра за данни през задната врата на шкафа или чрез страничен охладител като затворена система.
"Захранването, охлаждането и наблюдението все по-често се интегрират директно в стандартния шкаф като основни стълбове на IT инфраструктурата. Основните двигатели на тази тенденция са множество оператори на хиперскейл центрове и производители на оригинално оборудване за сървъри, за които ние сме основният доставчик на шкафове", поясни Гут. "Убедени сме, че тази концепция скоро ще се превърне в стандарт за нашите глобални IT клиенти, защото ще са необходими все по-висока производителност и бързо мащабиране. Освен за операторите на хиперскейл центрове, тя ще стане интересна и за все повече оператори на колокационни центрове за данни."
Платцхоф потвърди, че Rittal няма да се ограничи до Open Rack V3 в 21-инчова технология. "Ще последват варианти за нашите IT шкафове VX и в 19-инчов формат.". Пълната интеграция в системната платформа на Rittal е подходящ лост за разгръщане на инфраструктурата, необходима за приложенията на изкуствения интелект в голям мащаб – от големите хипермащабни центрове за данни до малките корпоративни центрове за данни, отбелязват от Ритал. По думите на Платцхоф директното течно охлаждане е технологията, която дава възможност за разгръщане на изкуствения интелект. "Разработката ни е вдъхновена от нашите големи глобални клиенти и дългогодишния опит на Rittal в IT и индустрията, 20 години HD IT охлаждане и повече от тридесет години климатичен контрол за системи за управление, електрически вериги и машини при най-трудните индустриални условия", отбеляза още Платцхоф и допълни, че Rittal иска да направи резултата достъпен за клиентите – както големи, така и малки – възможно най-скоро.
Ключови думи: Ритал Rittal центрове за данни охлаждане шкафове
Област: Електроапаратура
ВЕИ и индустриалната автоматизация са водещи фактори за ръста на пазара на шкафове за електрооборудване
Rittal пуска стандартизирани външни шкафове с две стени CS Toptec
Стандартизирани проекти за бързо и лесно разширяване на енергийните системи
Защо новозеландско предприятие избира микроцентровете за данни на Rittal
Научете повече за новите вентилатори Blue e+ на организиран от Ритал предстоящ уебинар
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ ЕЛЕКТРОАПАРАТУРАТА на специализирания портал Electrical-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
09.09.2024 | Какви ползи могат да извлекат фирмите от разположените наблизо зарядни станции за електромобили
26.08.2024 | Lapp добави пач кабели към портфолиото си от решения за соларни системи
26.08.2024 | Кои тенденции ще стимулират растежа на пазара на полугъвкави кабели до 2029 г.
19.08.2024 | Eleport придобива TurboVolt и разширява мрежата си от зарядни станции с локации в Хърватия и Словения
14.08.2024 | БАСЕЛ предлага конкретни мерки за справяне с вноса на опасни кабели
09.09.2024 | Какви ползи могат да извлекат фирмите от разположените наблизо зарядни станции за електромобили
26.08.2024 | Lapp добави пач кабели към портфолиото си от решения за соларни системи
26.08.2024 | Кои тенденции ще стимулират растежа на пазара на полугъвкави кабели до 2029 г.
19.08.2024 | Eleport придобива TurboVolt и разширява мрежата си от зарядни станции с локации в Хърватия и Словения
14.08.2024 | БАСЕЛ предлага конкретни мерки за справяне с вноса на опасни кабели
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.