ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
14.09.2023 | Инж. Орлин Димитров споделя визията на БАСЕЛ за бъдещето на електротехниката и електрониката у нас на Industrial Tech Forum – Sofia 2023
13.09.2023 | ABB става първата компания в света, която предлага електродвигатели за взривоопасни среди с IE5
11.09.2023 | Phoenix Contact обяви нова версия на захранването Quint Power за приложения в екстремни условия
08.09.2023 | Летищата в Литва изграждат мрежи от зарядни станции с европейско финансиране
Според наскоро публикуван анализ на американската инвестиционна банка DAIMagister скоростта, с която навлизат електромобилите, надминава всички очаквания. При това предизвикателство вече не е хардуерът, а софтуерът. Банката прогнозира, че пазарът на софтуер за зарядни станции за електромобили ще нарасне от 1 млрд. през 2021 г. на 25 млрд. щатски долара през 2030 г., превръщайки се в един от най-бързо растящите сегменти на софтуерния пазар днес и огромна възможност за генериране на стойност за инвеститорите.
Ключовите предизвикателства в широкото навлизане на електротромобилите, в справянето с които софтуерният сектор може да помогне, включват:
С оглед на настоящото развитие на зарядните технологии банката очаква производителността и функционалността на оборудването, наред с цената му и времето за зареждане бързо да спадат през следващите години. С останалите проблеми обаче са призвани да се справят софтуерните компании.
Не малко софтуерни компании вече усилено работят по създаването на решения за подобряване на експлоатационната достъпност и управлението на взаимодействието с електропреносната мрежа, за повишаване на възвръщаемостта на инвестицията за зарядна инфраструктура и намаляване на цената на отделните зареждания. Не са малко и мобилните приложения, които помагат на шофьорите да планират пътуванията си така, че да пестят време и разходи при зареждането на електромобилите си.
С широкото навлизане на електромобилите ще трябва да се осигури и системна поддръжка на зарядната инфраструктура. Системите за мониторинг на зарядните станции вече не са новост, но концепцията за интелигентни "самолекуващи се" зарядни станции все още не е широко приета, въпреки преимуществата й, заради липсата на съответните софтуерни решения. Изхождайки от примера с пазара на смартфони, където устройствата се научават да удължават живота на батерията, анализирайки навиците за зареждане на потребителите, DAIMagister прогнозира, че навлизането на тази функционалност ще зависи именно от развитието на софтуера.
В днешно време компании като Driivz твърдят, че вече могат да се справят с до 80% от оперативните проблеми, свързани с отдалеченото зареждане на електромобили, като предлагат автоматизирани алгоритми за "самолечение". В резултат проблеми със зарядната инфраструктура могат да се диагностицират автоматично и да се отстранят проактивно (дори от разстояние), което увеличава оперативната достъпност и стабилността на мрежата.
Принципно електромобилите се зареждат доста по-често от стандартните коли с двигатели с вътрешно горене. Вместо обичайните за тях 40 зареждания годишно, един електромобил може да изисква 500 или дори повече зареждания на година. При това видът на зареждането не е един и същ, т.е. не става дума само за пълно зареждане всеки път. Тук софтуерните компании биха могли да предложат решения за оптимизиране на зарежданията и да се възползват от тези ежедневни взаимодействия, за да продават различни услуги на потребителите, смятат от DAIMagister. В дългосрочен план банката очаква появата на суперприложения, които ще осигурят значителен допълнителен растеж.
Софтуерните решения за зарядни станции ще бъдат важен инструмент и в прехода към възобновяема енергия. Според Virta Global през 2030 г. в света ще има между 140 и 240 млн. електромобила, което означава, че ще има поне 140 млн. батерии с капацитет от 7 TWh или 7000 GWh. През 2021 г. в Европа са осигурени решения за съхранение на едва 2,4 GW, но различни проучвания прогнозират, че ще са необходими решения за около 200 GW до 2030 г. На този фон електромобилите могат да се превърнат във важно средство за съхранение на енергия в прехода към ВЕИ благодарение на технологията превозно средство-към-мрежата (vehicle-to-grid – V2G). Колкото повече протоколи за V2G се създават, толкова повече ще расте ролята на софтуера при хармонизирането на различните протоколи/стандарти.
Според анализ на Kaluza един типичен електромобил стои паркиран 90% от времето с батерия с капацитет от 40 kWh. Това количество енергия е достатъчно да се покрият нуждите на един средностатистически модерен дом за два дни. Двупосочното зареждане, когато стане възможно, ще позволи по-достъпен и надежден енергиен преход, отбелязва DAIMagister.
Софтуерът за зарядна инфраструктура за електромобили се очертава като един от най-бързо растящите и с потенциал да се превърне в един от най-големите нови софтуерни сегменти на пазара. Колкото по-сложни и големи стават мрежите от зарядни станции, толкова по-вероятно е пазарът на софтуер за зарядна инфраструктура да надхвърли 50 млрд. щатски долара, помагайки при това на световната икономика да постигне още по-бързо целите си за въглеродна неутралност.
Ключови думи: зарядна инфраструктура електромобилност ВЕИ
Област: Електроапаратура
Летищата в Литва изграждат мрежи от зарядни станции с европейско финансиране
Пълната електрификация на сухопътния товарен транспорт зависи от разгръщането на зарядната инфраструктура
В Исперих изграждат демонстрационен модел на автономна соларна зарядна станция
Седем автомобилни гиганта ще изграждат заедно мрежа от поне 30 000 зарядни станции
Приключи модернизацията на токоизправителна станция Юнак в София
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ ЕЛЕКТРОАПАРАТУРАТА на специализирания портал Electrical-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
04.09.2023 | Пълната електрификация на сухопътния товарен транспорт зависи от разгръщането на зарядната инфраструктура
25.08.2023 | Седем причини защо електрическите табла и шкафове трябва да имат надеждно охлаждане
14.08.2023 | Пазарът на електрически табла и шкафове отчита стабилен растеж
14.08.2023 | Rittal е сред 100-те най-големи иноватори в Германия и през 2023 г.
31.07.2023 | Rittal представи ново решение за повишаване на енергийната ефективност и прозрачността в центровете за данни
04.09.2023 | Пълната електрификация на сухопътния товарен транспорт зависи от разгръщането на зарядната инфраструктура
25.08.2023 | Седем причини защо електрическите табла и шкафове трябва да имат надеждно охлаждане
14.08.2023 | Пазарът на електрически табла и шкафове отчита стабилен растеж
14.08.2023 | Rittal е сред 100-те най-големи иноватори в Германия и през 2023 г.
31.07.2023 | Rittal представи ново решение за повишаване на енергийната ефективност и прозрачността в центровете за данни
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.