ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
16.09.2024 | Могат ли натриево-йонните батерии ефективно да се конкурират с литиево-йонните
13.09.2024 | Закриват завода за кабелни комплекти в Мездра
09.09.2024 | Какви ползи могат да извлекат фирмите от разположените наблизо зарядни станции за електромобили
09.09.2024 | Първото издание на Light + Intelligent Building Istanbul показва иновативни технологии и тенденции в електрооборудването
Германската химическа компания Evonik стартира пилотен проект за тестване на нова технология за възстановяване на литий от стари батерии. Литият е от ключово значение за батериите, използвани в електрическите автомобили, посочват от компанията и допълват, че в настоящия момент 95% от лития не се рециклира.
Изследователи от Evonik са възприели нов подход към проблема, фокусирайки се върху високоефективно рециклиране на лития чрез електрохимичен процес с керамична мембрана. Според тях технологията е много ефективна и генерира литиев хидроксид с висока чистота, който е подходящ за производство на нови батерии.
След успешните лабораторни тестове, ефективността на технологията се проверява в съоръженията на Evonik в Ханау и Марл в Германия. Специалистите от компанията вярват, че процесът с керамична мембрана ще бъде готов за широко внедряване в следващите три до пет години. Елизабет Горман, експерт рециклиране на литий в Evonik, коментира, че въвеждането в експлоатация на технологията ще съвпадне с важно постижение. "След няколко години много литиево-йонни батерии ще достигнат края на своя експлоатационен живот. В резултат рязко ще се увеличи обемът на старите батерии, които могат да се използват за възстановяване на литий. Освен това в Европа се създават нови производствени мощности за широкомащабно производство на батерии за електромобили. Това ще генерира производствени отпадъци, съдържащи литий. Третият фактор е законодателен – по-специално Европейският съюз настоява ценните суровини да бъде използвани повторно в производствения цикъл. Това вече е реалистично за кобалта и никела, но при лития в момента се рециклират под 5%".
В ЕС се предвижда след четири години да се възстановява поне 35% от лития от стари батерии. От 2030 г. този дял трябва да се увеличи до 70%. Китай и САЩ също имат изисквания по отношение на рециклирането на лития.
В момента литият се извлича или чрез пирометалургичен процес, или чрез хидрометалургичен процес, или с комбинация от двата процеса. Те са ефективни за рециклиране на кобалт и никел. Конвенционалният метод за възстановяване на лития също се базира на хидрометалургични процеси, но те са скъпи, изискват голямо количество енергия и вода и включват много стъпки и допълнителни химикали. Според Evonik това е добра причина да се потърси по-добра алтернатива.
Експертите на компанията разработват керамична мембрана, която селективно пропуска литиевите йони, което заляга в основата на електрохимичен процес. Целта е селективното и ефективно възстановяване на литиевите соли от старите батерии при използване на минимум енергия и химикали, обясняват от компанията.
Търсенето на литий се очаква да расте в резултат на прехода от двигатели с вътрешно горене към електромобили. Прогнозира се в дългосрочен план рециклирането да доставя около 25% от необходимите литиеви соли. В същото време това може да ограничи щетите за околната среда и да намали зависимостта от доставчиците, коментират от Evonik.
Ключови думи: Evonik батерии електромобили рециклиране
Област: Електроапаратура
Могат ли натриево-йонните батерии ефективно да се конкурират с литиево-йонните
Какви ползи могат да извлекат фирмите от разположените наблизо зарядни станции за електромобили
Инженери от MIT изобретиха батерии с размер на прашинки пясък за захранване на миниатюрни роботи
Eleport придобива TurboVolt и разширява мрежата си от зарядни станции с локации в Хърватия и Словения
Над 300 нови зарядни станции за електромобили се изграждат по TEN-T в Полша, Словения и Хърватия
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ ЕЛЕКТРОАПАРАТУРАТА на специализирания портал Electrical-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
02.09.2024 | Инженери от MIT изобретиха батерии с размер на прашинки пясък за захранване на миниатюрни роботи
05.06.2024 | Нови технологични решения за зареждане на електромобили тестват в Барселона
25.03.2024 | Британско дизайнерско студио превръща уличните лампи в зарядни станции за електромобили
04.01.2024 | Автономен робот улеснява проучването на нови материали за батерии
17.08.2023 | Франция инвестира 1,5 млрд. евро в създаването на ново поколение батерии с твърд електролит
02.09.2024 | Инженери от MIT изобретиха батерии с размер на прашинки пясък за захранване на миниатюрни роботи
05.06.2024 | Нови технологични решения за зареждане на електромобили тестват в Барселона
25.03.2024 | Британско дизайнерско студио превръща уличните лампи в зарядни станции за електромобили
04.01.2024 | Автономен робот улеснява проучването на нови материали за батерии
17.08.2023 | Франция инвестира 1,5 млрд. евро в създаването на ново поколение батерии с твърд електролит
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.