ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
14.09.2023 | Инж. Орлин Димитров споделя визията на БАСЕЛ за бъдещето на електротехниката и електрониката у нас на Industrial Tech Forum – Sofia 2023
13.09.2023 | ABB става първата компания в света, която предлага електродвигатели за взривоопасни среди с IE5
11.09.2023 | Phoenix Contact обяви нова версия на захранването Quint Power за приложения в екстремни условия
08.09.2023 | Летищата в Литва изграждат мрежи от зарядни станции с европейско финансиране
Германската химическа компания Evonik стартира пилотен проект за тестване на нова технология за възстановяване на литий от стари батерии. Литият е от ключово значение за батериите, използвани в електрическите автомобили, посочват от компанията и допълват, че в настоящия момент 95% от лития не се рециклира.
Изследователи от Evonik са възприели нов подход към проблема, фокусирайки се върху високоефективно рециклиране на лития чрез електрохимичен процес с керамична мембрана. Според тях технологията е много ефективна и генерира литиев хидроксид с висока чистота, който е подходящ за производство на нови батерии.
След успешните лабораторни тестове, ефективността на технологията се проверява в съоръженията на Evonik в Ханау и Марл в Германия. Специалистите от компанията вярват, че процесът с керамична мембрана ще бъде готов за широко внедряване в следващите три до пет години. Елизабет Горман, експерт рециклиране на литий в Evonik, коментира, че въвеждането в експлоатация на технологията ще съвпадне с важно постижение. "След няколко години много литиево-йонни батерии ще достигнат края на своя експлоатационен живот. В резултат рязко ще се увеличи обемът на старите батерии, които могат да се използват за възстановяване на литий. Освен това в Европа се създават нови производствени мощности за широкомащабно производство на батерии за електромобили. Това ще генерира производствени отпадъци, съдържащи литий. Третият фактор е законодателен – по-специално Европейският съюз настоява ценните суровини да бъде използвани повторно в производствения цикъл. Това вече е реалистично за кобалта и никела, но при лития в момента се рециклират под 5%".
В ЕС се предвижда след четири години да се възстановява поне 35% от лития от стари батерии. От 2030 г. този дял трябва да се увеличи до 70%. Китай и САЩ също имат изисквания по отношение на рециклирането на лития.
В момента литият се извлича или чрез пирометалургичен процес, или чрез хидрометалургичен процес, или с комбинация от двата процеса. Те са ефективни за рециклиране на кобалт и никел. Конвенционалният метод за възстановяване на лития също се базира на хидрометалургични процеси, но те са скъпи, изискват голямо количество енергия и вода и включват много стъпки и допълнителни химикали. Според Evonik това е добра причина да се потърси по-добра алтернатива.
Експертите на компанията разработват керамична мембрана, която селективно пропуска литиевите йони, което заляга в основата на електрохимичен процес. Целта е селективното и ефективно възстановяване на литиевите соли от старите батерии при използване на минимум енергия и химикали, обясняват от компанията.
Търсенето на литий се очаква да расте в резултат на прехода от двигатели с вътрешно горене към електромобили. Прогнозира се в дългосрочен план рециклирането да доставя около 25% от необходимите литиеви соли. В същото време това може да ограничи щетите за околната среда и да намали зависимостта от доставчиците, коментират от Evonik.
Ключови думи: Evonik батерии електромобили рециклиране
Област: Електроапаратура
ABB доставя електрообзавеждането за най-големия завод за рециклиране на батерии
Франция инвестира 1,5 млрд. евро в създаването на ново поколение батерии с твърд електролит
Пилотна линия за производство на литиево-йонни батерии тип мек пакет предстои да заработи в ИЕЕС-БАН
Седем автомобилни гиганта ще изграждат заедно мрежа от поне 30 000 зарядни станции
В ТУ – Виена създадоха нов тип батерия с изключително дълъг експлоатационен живот
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ ЕЛЕКТРОАПАРАТУРАТА на специализирания портал Electrical-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
17.08.2023 | Франция инвестира 1,5 млрд. евро в създаването на ново поколение батерии с твърд електролит
05.07.2023 | В ТУ – Виена създадоха нов тип батерия с изключително дълъг експлоатационен живот
10.05.2023 | Кабеловодещи системи - видове, избор и монтаж. Част II
03.05.2023 | Кабеловодещи системи - видове, избор и монтаж. Част I
24.04.2023 | Модел на комплекс за зареждане на електромобили спечели наградата на Американския институт за стоманено строителство за 2023 г.
17.08.2023 | Франция инвестира 1,5 млрд. евро в създаването на ново поколение батерии с твърд електролит
05.07.2023 | В ТУ – Виена създадоха нов тип батерия с изключително дълъг експлоатационен живот
10.05.2023 | Кабеловодещи системи - видове, избор и монтаж. Част II
03.05.2023 | Кабеловодещи системи - видове, избор и монтаж. Част I
24.04.2023 | Модел на комплекс за зареждане на електромобили спечели наградата на Американския институт за стоманено строителство за 2023 г.
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.